03 квітня 2021 року на території республіка Молдова невідомі особи викрали екс-суддю Дніпровського районного суду міста Києва Миколу Чауса.
Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери» уклало в інтересах Чауса Миколи Олексійовича договір про надання йому правової допомоги у кримінальних провадженнях.
Журналісти редакції «Слідство.Інфо» разом з колегами з RISE Moldova з’ясували, що до викрадення судді можуть бути причетні особи, пов’язані з українськими розвідувальними та правоохоронними органами.
Події, що пов’язані з викраденням екс-судді за твердженням журналістів мають ознаки спецоперації, оскільки дехто з фігурантів розслідування міг використовувати підроблені документи для перетину кордону. У розмовах з журналістами двоє з них підтвердили, що перебували в той період у Молдові.
https://youtu.be/wui80cvT_zM
Через декілька днів після викрадення Миколи Чауса, Міністром внутрішніх справ Молдови Павелом Войку повідомлено, що після викрадення суддю вивезли за межі країни, можливо, на територію України.
В свою чергу, місцеві правоохоронці затримали одного з викрадачів, а згодом у місцевих ЗМІ з’явилася інформація, що екс-суддю вивозили на авто, яке має відношення до посольства України.
Оскільки, відповідно до інформації, яка міститься в ЗМІ, до вчинення злочинів можуть бути причетні працівники правоохоронного органу та співробітники ГУР МО України, захисниками Миколи Чауса подано заяву про злочин до Державного бюро розслідувань.
Крім того, адвокатами також було подано запит до ДБР про надання інформації щодо всіх існуючих кримінальних проваджень, які розслідуються відносно їх клієнта.
Державного бюро розслідувань відмовилось надавати цю інформацію, посилаючись на таємницю досудового розслідування.
Відмова у наданні інформації є незаконною, оскільки відповідно до сформованої правової позиції Верховного Суду, інформація про кримінальні правопорушення, вчинені конкретною особою або щодо неї, не може бути таємницею і повинна бути надана на відповідну вимогу.
Для здійснення ефективного захисту Миколи Чауса захисниками прийнято рішення ініціювати до Окружного адміністративного суду м. Києва позов про визнання бездіяльності протиправною зобов`язати ДБР надати вичерпні відомості про повний перелік кримінальних проваджень, зокрема, щодо надання інформації коли саме, за якими номерами, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Водночас, на наш погляд подібна реакція ДБР лише підтверджує наявність у них мотивів приховувати від захисників та громадськості таку інформацію, особливо в світлі опублікованих в ЗМІ викривальних журналістських розслідувань, згідно з якими до зникнення судді Чауса причетні представники спецслужб України.